Umowa deweloperska – środki ochrony nabywcy Wspomniana w poprzednim artykule ustawa o ochronie praw nabywców w swojej treści przewiduje wiele instrumentów mających zapewnić ochronę nabywcom lokali mieszkalnych i domów jednorodzinnych,…
Formalności na odległość. Poradnik nie tylko dla emigranta Wielu Polaków mieszkających zagranicą ma różne sprawy do załatwienia w Polsce, w tym chciałoby załatwić formalności na odległość. Począwszy od administrowania majątkiem,…
Alimenty na dziecko Obowiązek alimentacyjny jest to – inaczej mówiąc – obowiązek dostarczania środków utrzymania i wychowania. Obowiązek ten, w zależności od okoliczności, może obciążać krewnych w linii prostej (czyli…
Ustalenie nierównych udziałów w majątku wspólnym Większość małżonków pozostaje w ustroju wspólności majątkowej małżeńskiej. Wspólność majątkowa polega na tym, że przedmioty majątkowe nabyte w trakcie trwania małżeństwa (z pewnymi wyjątkami)…
Alimenty dla byłego małżonka Obowiązek alimentacyjny między małżonkami rozwiedzionymi został uregulowany w art. 60 ustawy kodeks rodzinny i opiekuńczy i dotyczy zasadniczo dwóch sytuacji: gdy małżonek, który nie został uznany…
Część firm budowlanych identyfikuje ryzyko niedochowania terminów wykonania robót budowlanych w związku z wprowadzonym stanem epidemii. Ryzyko to należy rozpatrywać w kontekście faktycznej niemożliwości zachowania harmonogramu robót budowlanych oraz potencjalnych…
Kredyt frankowy. Jak uwolnić się z kredytowej pułapki? Wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie Państwa Dłubaków otworzył drogę do bardziej elastycznej ochrony kredytobiorców w tzw. sprawach frankowych. Trybunał uznał bowiem,…
Nakaz zapłaty w czasie epidemii? Termin na sprzeciw/zarzuty obowiązuje Rząd wprowadził stan epidemii. Sądy odwołują rozprawy i ograniczają działalność. Wielu przedsiębiorców i konsumentów otrzymuje zaś nakazy zapłaty wraz z odpisami…
Wprowadzenie ograniczeń w handlu, zmiany zasad funkcjonowania restauracji odwołanie imprez i szkoleń – to tylko niektóre z obostrzeń związanych ze stanem zagrożenia epidemicznego, wprowadzonym rozporządzeniem Ministra Zdrowia. Obostrzenia te powodują…
Rodzic w czasach koronawirusa. Czesne za prywatne przedszkole Zagrożenie epidemiologiczne spowodowało, że rząd podjął decyzję o zamknięciu żłobków, przedszkoli i szkół od 16 do 27 marca. Nie jest wykluczone, że…
Po ostatnim artykule poruszającym kwestię zakupu nieruchomości w Polsce mimo nieobecności w kraju otrzymaliśmy wiele zapytań, które skłoniły nas do kontynuowania tego tematu. Większość poruszanych przez czytelników zagadnień dotyczy analizy…
Przedstawiamy historie dwóch klientów naszej kancelarii, które być może okażą się pomocne, a nawet inspirujące dla większego grona czytelników. Ze względów oczywistych imiona i pewne szczegóły zostały zmienione. Pan Jan…
Czy można odziedziczyć długi? Jeden z czytelników rubryki prawnej w „Dzienniku Związkowym” zwrócił się z następującym problemem: Jego rodzina zamieszkująca w Polsce otrzymała wezwanie do sądu, w związku z niespłaconymi…
Potwierdzenie obywatelstwa polskiego. Dowiedz się, jak sprawnie przeprowadzić procedurę będąc za granicą Wracając do cyklu artykułów skierowanych do Polonii, chcieliśmy przypomnieć Czytelnikom, kim jesteśmy. Nasza kancelaria mieści się w Warszawie,…
Zasiedzenie nieruchomości. Na co należy uważać wyjeżdżając z kraju? Bardzo często zdarza się, że podejmując decyzję o wyjeździe z Polski, pozostawiamy w kraju ojczystym majątek czy to w postaci różnego…
Rejestracja w Polsce zagranicznego aktu stanu cywilnego Decyzja o przeniesieniu życia za granicę powoduje, iż istotne nie tylko życiowo, ale również z prawnego punktu widzenia zdarzenia takie jak ślub, rozwód,…
Samo orzeczenie rozwodu między małżonkami nie powoduje podziału w zakresie wspólnie posiadanego majątku, co oznacza, iż byli małżonkowie mimo orzeczonego rozwodu są nadal współwłaścicielami mieszkania nabytego w trakcie związku małżeńskiego,…
Niekiedy zdarza się, iż po wyjeździe z kraju z upływem czasu dowiadujemy, iż spadek po naszych najbliższych na podstawie testamentu odziedziczyły osoby, które nie wchodziły w krąg spadkobierców ustawowych, a…
Umowa deweloperska – środki ochrony nabywcy Wspomniana w poprzednim artykule ustawa o ochronie praw nabywców w swojej treści przewiduje wiele instrumentów mających zapewnić ochronę nabywcom lokali mieszkalnych i domów jednorodzinnych,…
Decyzja o wyjeździe za granicę skutkuje wielokrotnie tym, iż tak istotne wydarzenia życiowe, jak ślub czy narodziny dziecka, również mają miejsce za granicą i stwierdzone zostają zagranicznym dokumentem stanu cywilnego,…